kinas.info
Filmų duomenų bazė Aktorių duomenų bazė Režisierių duomenų bazė
Ieškoti kinas.info paieškoje Ieškoti svetainėje www.kinas.info su "Google"
Ieškoti kinas.info paieškoje Ieškoti svetainėje www.kinas.info su "Google"
Visų Lietuvoje rodomų filmų tikslus seansų laikas
Naujienos iš kino pasaulio
Artimiausių premjerų tvarkaraštis
KINAS.INFO bendradarbių filmų recenzijos
Naujausių DVD apžvalga
Geriausi filmai, aktoriai ir režisieriai
KINAS.INFO konkursuose laimėkite prizus!
Diskutuokite KINAS.INFO klube
 
 
 

Filmai:
  Paskutinė atostogų diena

Režisieriai:
  Arūnas Žebriūnas

Aktoriai:
  Lina Braknytė

 
Šiuo metu naujienų nėra..
  

„Paskutinė atostogų diena“: ilgas kelias iki tarptautinio įvertinimo

1964-aisiais sukurto Arūno Žebriūno filmo „Paskutinė atostogų diena“ laukė ilgas ir sunkus kelias iki tarptautinio įvertinimo. Visų pirma, kino studijos bei GOSKINO vadovams nepatiko pagrindinį vaidmenį juostoje atlikusi Lina Braknytė, kurią jie vadino nefotogeniška mergaite ir netgi reikalavo pakeisti kita aktore. Tačiau tam pasipriešino tiek režisierius Arūnas Žebriūnas, tiek operatorius Jonas Gricius, tvirtinę, kad L.Braknytė idealiai tinka šiam vaidmeniui.

Dar vienas dalykas, kurio nesuprato filmų vertintojai - kodėl pagrindinė filmo veikėja nesėdi mokykloje, užuot blaškiusis po kalnus ir kalbėjusis su aidu. „Kolektyvinės visuomenės laikais tai buvo nepriimtina“, - pasakoja režisierius, daugiau nei prieš keturiasdešimt metų likęs nesuprastas dėl impresionistinės filmo nuotaikos.

„Paskutinės atostogų dienos“ operatorius Jonas Gricius prisimena ir kitą problemą,  kilusią įpusėjus filmavimui – tai pinigai, kurių nebuvo kur dėti.

„Dekoracijų mažai, aktoriai daugiausia vaikai, o jeigu šitaip ir toliau važiuosi ir sutaupysi daugiau negu 10 procentų sąmatos, gausi į kailį, kam tiek užsiprašei“, - prieš keletą metų laikraščiui „Šiaurės Atėnai“ pasakojo žymus lietuvių kino operatorius.

Ir tai dar ne visos bėdos. Vos tik „Paskutinė atostogų diena“ pasiekė didžiuosius ekranus, pasigirdo nuomonių, kad šis filmas - kūrybinė jaunojo režisieriaus nesėkmė. Negana to, Klaipėdos mokytojai, išvydę filme besimaudančią nuogą mergaitę, kreipėsi į miesto valdžią, reikalaudami uždrausti „tokios nepadorios“ juostos demonstravimą.

Tačiau viskas pasikeitė po to, kai „Paskutinė atostogų diena“ arba „Mergaitė ir aidas“ (tokiu pavadinimu filmas buvo pristatomas užsienyje), pelnė „Sidabrinių burių“ apdovanojimą festivalyje Lokarne, Šveicarijoje, ir didįjį Kanų kino festivalio prizą filmų vaikams bei jaunimui kategorijoje. Po tokio tarptautinio pripažinimo tuometinės Sovietų Sąjungos kritikams beliko pripažinti, kad šis filmas vienas iškiliausių Arūno Žebriūno darbų, analizuojančių vaikų vidinį pasaulį.

2005-07-11, Forum Cinemas
tpl/center/comments.tpltpl/center/comment.tpl
 
Vardas:
Slaptažodis:
prisiminkite mane
 
 
 
  
  1. 
 
169 107
  2. 
 
46 792
  3. 
 
24 870
  4. 
 
24 343
  5. 
 
21 493
Pelningiausių savaitgalio filmų TOP-20
 
Šiandien gimtadienius švenčia 41 asmenys:
Mako (I) (85 m.)
Nia Peeples (57 m.)Sužinokite daugiau apie KINAS.INFO projektą Susipažinkite su KINAS.INFO darbuotojais Dirbk kartu su KINAS.INFO Reklama KINAS.INFO portale KINAS.INFO kontaktai Privatumo sąlygos, apsiribojimas nuo teisinės atsakomybės